Komponenty pro automatizaci, plastové díly, hliníkové profily, lineární vedení, visual management | Betz s.r.o. 

Plasty

ORGATEX® - Flexibilní systém značení výroby a logistiky

1
Značení přepravek / Kanbanové karty

V rámci pravidel 5S musí být každá přepravka označena. Zvláštní pozornost by se měla věnovat volbě a možnostem uchycení značení a kanbanových karet. Tam kde je to možné lze využít již existujícího tvarovaného místa pro označení přímo na přepravkách. Pokud tato možnost upevnění na přepravce není (KLT nebo GLT boxy), ORGATEX® dodává označení flexibilní, dočasné nebo trvalé.

Vkládací kapsy s flexibilním uchycením popisového štítku všech formátů. Univerzální kapsu lze dovybavit upevněním ke všem dostupným přepravním materiálům
Pro trvalé uchycení lze využít samolepicí kapsy - kovové přepravní boxy lze flexibilně značit kapsami s magnetickým uchycením
Kanbanové karty a štítky lze chránit vložením do průhledné slídy uchycené k přepravce
Vkládací kapsy pro snadnou manipulaci a ochranu kanbanových karet

2
Značení regálů a polic

Každé úložné a skladovací místo v regálu je třeba jednoznačně označit. Rozlišuje se mezi pevným (samolepícím) a flexibilním (magnetickým) značením. Kromě toho se nabízejí různá řešení pro jeho upevnění.

Orgatex nabízí komplexní systém označení regálů
Varianty trvalých i flexibilních vkládacích kapes
Široké spektrum formátů a barev, ale i možností uchycení a funkce
Vývěsní štít pro snadnou orientaci ve skladu. Je vidět i při bočním pohledu na regál

3
Kanbanová tabule dodavatelů

Kanbanová tabule dodavatelů je visuální pomůcka, která slouží k monitoringu a řízení dodávek od dodavatelů na principu regulační smyčky. Po vyprázdnění přepravky (kontejneru) je tato informace předána dodavatelům. Poté „čeká“ kanban karta na objednaný materiál v Kanbanové tabuli až do okamžiku jeho dodání. Otevřené nebo zpožděné dodávky jsou ihned zvýrazněny

Kanbanová tabule dodavatelů
Plynulá regulace řízení skladových zásob

4
FiFo nádraží

Pro zajištění plynulého toku materiálu FiFo (first in – first out) je doporučeno zejména použití vozíků pro sestavení FiFo- nádraží s jasně definovanou stranou odebírání a plnění. To má vedle sledování kvality velký význam pro fyzické řízení výroby a zřetězení jednotlivých procesů.

Ucelená a jasně definovaná nádraží zajišťují plynulý tok materiálu
Pracovníci již nikdy nespletou správné umístění a typ materiálu
Sestavy lze přizpůsobit Vaším představám pomocí hliníkového konstrukčního systému Bosch-Rexroth

5
Milk Run zastávky

Značky zastávek definují místa, kde dochází k cyklickému zásobování. Skrze jízdní řád má spolupracovník možnost přesně zjistit čas následujícího plánovaného zásobení novým materiálem a odvozu zpracovaného zboží.

Jasně a přehledně definované místo zastávky zásobovacího vlaku s rozpisem časových intervalů rozvozu materiálu a mapou tras v podniku

6
Lean stánek komunikační prostor (Vizualizace klíčových ukazatelů výroby)

Na centrálním místě výroby leží Lean stánek - místo pro podnikovou komunikaci. Zde se konají týmové porady. Kromě důležitých ukazatelů výkonnosti pro vedoucí pracovníky a členy týmu (Propustnost výroby, produktivita, kvalita, řízení lidských zdrojů…) zde nalezneme tabuli pro optimalizaci toku hodnot a také tabuli KVP (proces neustálého zlepšování ve výrobě). Jednotlivé ukazatele jsou předtištěny na karty a pomocí magnetických kapes a připevněny přímo na tabuli (bílá magnetická popisovatelná tabule).

Lean stánek

7
Andon tabule – signalizuje současný stav výrobní linky

Optický signální systém k informování o výlukách linky. Na tabulku se napíše důvod výluky a to slouží k rychlému přehledu pro vedoucí pracovníky. Cílem je docílit rychlé reakce (zrychlení zásobování, oprava zařízení) na aktuální stav. Eventuální problémy nebo přerušení práce jsou zaznamenány a díky tomu mohou být rychle a efektivně vyřešeny.

Zápis neočekávaných stavů ve výrobě

8
Lean cube (Vizualizace klíčových ukazatelů výroby)

Lean cube je obdoba Lean stánku umístěná v jednotlivých sekcích výroby (u montážních linek). Informuje pracovníky linky o stavu výroby a zobrazuje důležité ukazatele. Je to výchozí bod, kde lze získat veškeré důležité informace (normy, přehled současného výkonu, opatření v rámci KVP, atd.)

Informační totem pro jednotlivé sekce výroby

9
Podlahové značení odolné pojezdu vysokozdvižnými vozíky

Veškeré pracovní plochy stejně jako pojezdové plochy jsou označeny samolepícím podlahovým značením. V případě změny účelu ploch ho lze bez prodlení a s vynaložením minimálního úsilí odstranit a přelepit novým. Získáte jednoduchý nástroj ke standardizaci a omezení zásob, protože materiál lze uskladnit jen na označeném a k tomu určeném místě.

Vinylové podlahové značící pásky se dodávají v různých šířkách a barevných variantách. Lepící vrstva je kryta ochranou vrstvou. Vynikají zejména odolností a pevností
Pomocí samolepicích podlahových symbolů přesně určíte místo pro uložení palet a přepravek - překvapením pro Vás bude odolnost a tloušťka materiálu
K dispozici jsou i oválné symboly
Každé skladové místo lze doznačit číslem, které ho jednoznačně identifikuje
Moduly pro vysoce namáhané sklady - odolné posunutí palet a gitterboxů
Vlastní identifikace podlahových ploch v rámečcích na dokumenty

10
Závěsné cedule na popisy s příslušenstvím

Závěsné cedule poskytují další transparentnost ve štíhlé výrobě. Díky nim lze na první pohled najít určené místo a jednoznačně jej identifikovat. Instalaci usnadňují četné možnosti uchycení.

Značící cedule spuštěné ze stropní konstrukce již z dálky navedou pracovníka zásobování

11
Kanbanová tabule

Plánování výroby závislé na poptávce se řídí v Lean Factory pomocí řady semaforů – Kanbanové tabule. Kanbanové karty z odběratelem vyprázdněných přepravek jsou dle čísla výrobku zařazeny do Kanbanové tabule. Vlastní zhotovení výrobku začíná při dosažení žluté oblasti. V případě dosažení červené oblasti musí být výrobek ihned převeden dodavatelem do výroby.

Vkládání kanbanových karet do ORGATEX® Systeboxů - přehledná realizace kanbanu jejich spojováním do tabulí
Semaforový kanban - dodáváme tabule přesně na míru dle Vašich představ a přání
Naplněním jednoho bloku ORGATEX® Systemboxů kartami se tento blok připraví pro výrobu a přesune na šikmou dráhu. Jednoduše tak dochází k prioritní výrobě dle objednávek a jejímu plánování
Kanbanové tabule lze kombinovat i s informačními tabulemi s důležitými ukazateli výroby

12
Stínová tabule

V rámci pravidel 5S lze umístit potřebné nástroje na pracovišti do takzvané stínové tabule. To usnadňuje jak výběr, tak identifikaci chybějícího nástroje.

Identifikace chybějícího nářadí i jeho opětovného správného navrácení bude díky Stínové tabuli snadné na první pohled - profil nářadí vyobrazen na tabuli

13
Parkovací bloky

Aby zabránilo zaparkování vozíků na nesprávném místě, použijí se na určených plochách parkovací bloky. Tyto bloky také brání samovolnému pohybu vozíků.

Aretace koleček v blocích zabraňuje volnému pohybu - bloky lze barevně doznačit podlahovými páskami ORGATEX®

14
Heijunka tabule

Při výkyvech v poptávkách dochází k nerovnoměrnému plánování výroby – nadměrnému zatížení nebo naopak útlumu. S pomocí Heijunka desek lze objednávky u dodavatele dopředu časově rozvrhnout a tyto výkyvy vyrovnat a vyhladit. To je velmi často základem pro úspěšnost KVP (procesu neustálého zlepšování).

Časové plánování výroby pomocí tabule hejunka. Časomíra určuje kdy se má která zakázka přesně vyrobit
heijunka tabule lze kombinovat i s informačními tabulemi s důležitými ukazateli výroby

Copyright © 1995-2014 BETZ s.r.o., Třída Vítězství 68/4, 353 01 Mariánské Lázně